Plagiátorství aneb copyright a trademark

8. února 2017 v 14:56 | Katbar |  ...co se Wattpadu týče
Někdo se mě nedávno ptal, co mě na Wattpadu vytáčí nejvíc a já dlouho nevěděla, co odpovědět. Ano, těch věcí je sice dost, ale žádná z nich mi vyloženě netrhala žíly. Dokud jsem nenarazila na plagiáty, plagiátory a plagiátorství obecně.
O co vlastně jde?

Za plagiátorství lze považovat úmyslné kopírování cizího textu a jeho vydávání za vlastní, nedbalé nebo nepřesné citování použité literatury nebo opomenutí citace (byť neúmyslné) některého využitého zdroje, stejně tak jako rozšiřování daného textu veřejně a bez povolení autora.

Tak zní odborná definice. V praxi to vypadá asi tak, že si koupíte reálnou, papírovou knihu a její text přepíšete na veřejně dostupnou doménu, v tomto případě Wattpad.
Co je na tom špatného?
Schválně, zkuste si k ruce vzít knížku a podívat se na úplně, úplně první/poslední stránku. Co vidíte?
Pravděpodobně vidíte buď copyright (©), nebo trademark (™), popřípadě jinou zmínku o autorských právech, která danou knihu chrání a činí tak její přepis trestným. Už chápete?
Pokud i přes tyto ochrané známky knihu přepíšete, riskujete vážné právní problémy, poněvadž pokud nemáte písemné povolení autora, jedná se o krádež. Máte snad někdo povolení od Johna Greena, nebo J.K.Rowlingové?

www.sevciktomas.czCelý článek naleznete zde, z webu www.sevciktomas.cz

Jakýkoliv přepis, který je určený ke komerčnímu využití (tedy dalšímu rozšiřování), jako v tomto případě publikování na Wattpad, je trestné dle zákona o autorských právech.
Argument, že "na Wattpad přepisuje hodně lidí", v tuto chvíli není argumentem. Teroristické útoky se také v poslední době množí a přijdou vám snad OK?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kiwi Kiwi | E-mail | 9. května 2017 v 11:23 | Reagovat

Já jsem ale vždycky dumala, k čemu je tam kategorie Klasika, když klasika je něco, co asi těžko někdo z nás napíše. :D A koukám, že se nám z původního jednoho rozmnožily přepisy klasických děl na celých sedm.

Mimochodem, když už jsem tady, nechceš mi prosím vyplnit dotazník ohledně Wattpadu? :D Sbírám data od lidí z různého prostředí, které mají s Wattpadem nějaké zkušenosti.

2 Kiwi Kiwi | 9. května 2017 v 11:23 | Reagovat

[1]: Jo, a ten odkaz na dotazník.. :D

https://www.survio.com/survey/d/H8I7W3G8C4P9L6G4J

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama