Hate X Konstruktivní kritika

21. srpna 2016 v 19:31 | Katbar |  ...co se Wattpadu týče
,,Haty jsou mi u prdele, vůbec mě nezajímají, vždycky si budu psát, co sám/sama chci, všechno je mi u prdele, nezastavíte mě!" Aha. Říká někdo, kdo pořádný hate ještě nikdy nezažil. No tak se na to podíváme.

Na Wattpadu rozeznáváme spoustu různých druhů komentářů. Jedny nás vybízejí k dalšímu psaní, jiné nás chválí, další nám nadávají a ty ani ne zdaleka poslední se nám snaží pomoct naši tvorbu zlepšit. Jaký je rozdíl mezi dvěma posledními zmíněnými? Pro někoho absurdní otázka, pro někoho možná stěžejní bod celé tvorby.

Podotýkám, že tento článek se dá aplikovat na celé internetové prostranství, ne jenom na Wattpad. Konec konců, ono je to všude stejné.

Na začátek by asi bylo dobré vypíchnout, jaký je mezi konstruktivní kritikou a hatem rozdíl.

Hate má za úkol spisovatele poškodit, urazit, oddradit od další tvorby, v krajním případě ho dokonce dohnat k slzám. Což, přiznejme si, není tak těžké.

Konstruktivní kritika má za úkol mile, přátelsky a ve vší slušnosti vypíchnout chyby a dopomoci tak spisovateli k jejich zlepšení. Jsou totiž chybky, kterých si spisovatel ze svého úhlu pohledu nevšimne, kdežto čtenář ano.

Vidíte? Konstruktivní kritika. Zvýraznění jak nedokonalostí, tak dokonalostí, všechno podané mile a příjemně. Z tohohle komentáře jsem si vážně něco odnesla, donutil mě se zamyslet. Děkuji, ArtiiS! (mimochodem, určitě shlédněte její profil, je to vážně super holčina)


Ukázka hatu. Tento naštěstí není můj a děkuji za půjčení.
Vidíte? Komentář této slečny mi nedal vůbec nic. Vůbec, vůbec, ale vůbec nic. Jedině pocit, že jsem ten nejhorší člověk na světě.

Takže.
Myslím, že rozdíl je více, než zřejmý.
Hate komentáře i konstruktivní kritika mají povětšinou podobnou stavbu.

Hate obsahuje nadávky, urážky, posměšky, nepřiměřenou kritiku, popřípadě může obsahovat i sprostá slova. Vždyť také účelem takového komentáře je pouze zranění postiženého.

Konstruktivní kritika obsahuje rady. Především rady a poznatky. Vše je podané slušně a s cílem co nejméně dané osobě ublížit-tedy fráze, jako "Nemyslím to zle..." "Nic ve zlém, ale..." "Bylo by lepší, kdyby...", které dávají celému poselství větší důraz. Dalším, pro někoho možná zbytečným faktorem jsou také smajlíci. Milí, usměvaví, příjemní smajlíci. :) ^^ :]

Ovšem pozor, nic z toho není směrodatné. Hate může být podán velmi sofistikovaně a inteligentně, stejně jako může být konstruktivní kritika vyjádřena ostřeji.


Rozdílné jsou také způsoby, jak se s takovými komentáři vypořádat.

Co se týče hatu, nejlepší je na něj vůbec, ale vůbec nereagovat. Prostě to nechat být. Když totiž na hate odpovíte, dáte tím haterovi další potřebnou munici. Takoví lidé bývají konfliktní, ve sporech si libují a mají radost, když vás mohou "setřít" nějakými "drsnými" argumenty. To přeci nemáte za potřebí, dělat jim radost. Proč, k čemu?

Na konstruktivní kritiku reagujte dle vlastního uvážení. Ale znovu, slušně. Stejně jako pisatel komentáře hovořil k vám. Pokud si díky tomuto komentáři vlastní chybu uvědomíte, bylo by na místě nejspíše poděkovat. Ale znovu, tohle je čistě na vás ^^

Já myslím, že jsem tímto článkem pokryla všechny rozdíly mezi kritikou a hatem a doufám, že jsem třeba někomu objasnila odpovědi na nezodpovězené otázky ^^
Máte jiný názor? Napište do komentářů, jsem ochotna s vámi diskutovat ^^

 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Vori Vori | E-mail | 21. srpna 2016 v 19:48 | Reagovat

Já osobně komentuji tak, že vypíchnu negativa a pozitiva. Pokud příběh žádná nemá (I to se mi stalo...) tak bohužel. Já někdy použiji smajlíky, někdy ne. Hlavně komentuji to, co vidím. Ne autora za tím. Každopádně super článek. Cením! :)

2 Smilee Smilee | Web | 21. srpna 2016 v 20:08 | Reagovat

Já naštěstí jen jednou dostala "hate", spíš to byl absolutně debilní komentář, který vypadal takhle: Nic moc.
Takže ten mi fakt nic neudělal a jen jsem se mu zasmála a odepsala: Děkuji.
Ukázku hatu, kterou jsi přidala asi nikdo z nás nechce zažít a věřím, že to dost často raní, i když se snažíme je nebrat vážně.
O konstruktivní kritiky ve svých příbězích doslova někdy žebrám, protože vím, jak to pomůže a to, co napsala ta holčina je pro mě splněný sen.
Moc hezký článek :)

3 jajafilm jajafilm | Web | 21. srpna 2016 v 22:55 | Reagovat

Ano, jak pravdivé!
Děkuji za tento článek. :-)

4 Clara Black (Azzie) Clara Black (Azzie) | E-mail | Web | 22. srpna 2016 v 3:46 | Reagovat

Já jsem ráda, že jsem takhle hejt ještě nikdy neschytala :D Naopak jsem ale dostala už ale párkrát dostala opravdu skvělou zpětnou vazbu a musím říct, že mi ta kritika neskutečně pomohla. Poprvé to bylo ještě kdesi v začátcích mých pokusů o psaní - a bez toho bych asi dodnes psala naprosto nečitelně xD Díky bohu za ty lidi, co skutečně napíšou opravdovou kritiku a napíší ji slušně :) Ačkoliv pak tu jsou lidé, co se ještě po kritice urazí a pošlou toho nebohého člověka do oněch končin :DDD

5 Bara_fi Bara_fi | 27. září 2016 v 21:29 | Reagovat

Já jsem hate ještě nedostala, neznám ten pocit a nedokážu se vžít do role někoho, komu je určený. Asi je to hnusný pocit, ten hate, který jsi dala jako příklad, bych opravdu zažít nechtěla. Ale já osobně většinou na názor jiných lidí, pokud mi k ničemu není, nijak mi nepomůže kašlu, neberu si to nějak extra k srdci, takže nevím, jak moc by mi hate ublížil. Konstruktivní kritika je pro mě nejlepší druh komentáře. Ano, i obyčejné: je to super! nebo piš dál! potěší, ale v čem mi to pomůže se zlepšit? Ta kritika, kterou jsi dala jako příklad je napsaná úžasně. Občas si říkám, že kdyby si můj první příběh na wattpadu přečetl někdo, kdo by mi ho uměl takhle krásně zkritizovat, tak by možná neskončil na té úrovni na jaké skončil a já nezoufala nad tím, jak jsem mohla vymyslet takovou kravinu. Komentáře, které chválí, potěší, ale kritika pomůže člověku hnout se dál, zlepšit se. A to je důvod, proč jsem se přihlásila na wattpad, abych se zlepšila v psaní. A nechci znít namyšleně, ale vzhledem k tomu, jak jsem na tom byla před rokem jsem udělala slušný pokrok, a to jen díky kritickým komentářům, které jsem dostala od pár hodných lidí :)

I já sama se občas, když najdu příběh, ve kterém vidím, že by mohl být dobrý, ale něco mj chybí, snažím o kritiku. Zatím se mi ještě nestalo, že by mi někdo kvůli mé kritice nadával, zatím to všichni vzali dobře a jedna holka mě dokonce potom prosila, abych jí ohodnotila i jiné její příběhy :)

6 STIAK STIAK | E-mail | Web | 9. listopadu 2016 v 23:39 | Reagovat

Máš můj souhlas, nemám co dodat :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama