10 základních rad (nejen) pro začátečníky

21. května 2016 v 22:16 | Katbar |  ...co se Wattpadu týče
Zdravím, tak se po delší době zase hlásím. (Ne)bojte se, ještě pořád jsem a živu a dnes jsem se pokusila dát dohromady 10 základních pouček, pokud jste na Wattpadu (nejen) začátečníkem. Tak jdeme na to?


1) Vyhněte se vzkazu pro čtenáře na konci kapitoly

,,Dneska část taková kratší, ale tak snad nevadí :o nezapomeňte dát Vote a Komentář! Ahoj!"
Ať už jde o podobné vzkazy na začátku/konci každé napsané kapitoly, nebo dokonce samostatné kapitoly věnované jen sdělením pro čtenáře (takzvané "Informačky"), prosím, nedělejte to. Nepůsobí to dobře a úplně to kazí dojem a požitek ze čtení, ať už jde o jakékoliv informace. Je příběh pozastavený? Nevadí, prostě ho dopíšete později, čtenáři bývaji trpěliví. Píšete nový příběh? Čtenáři si ho sami najdou, když budou chtít. Představte si, že píšete knihu. Do knihy byste také nepsali "Informačky", že?

2) Nezaměňujte vyprávění s popisem

,,Můj život je smutný, moji rodiče se rozvedli, když mi bylo pět a já zůstala jenom s tátou, který mě bil. Pak jsem šla do školy, kde mě šikanovali a pak jsem se začala řezat, brát drogy a šlapat,"
↑ Tohle je popis situace. Možná by se dalo říci takové rychlé shrnutí, ale rozhodně ne vyprávění, kterého se na Wattpadu snažíme všichni dosáhnout.

,,Zamkla jsem se do pokoje, abych přes těžké dveře neslyšela, jak táta nadává mámě takovými slovy, že jejich význam jsem si později musela ověřit ve slovníku. Pomalu mi po tvářích začaly stékat horké slzy. Bála jsem se. Co když jí vážně ublíží?"
↑ Tohle je již zmíněné a žádané vypravování. No uznejte, nezní to mnohem lépe?

Samozřejmě jsou možné i kombinace, ale ty již spadají do pokročilejší kategorie a pokud chtějí znít dobře, musejí být dobře provedené. Troufáte si na ně? Směle do nich!


3) Nepoužívejte v příběhu smajlíky

,,Dobře :)" řekl Garry. X ,,Dobře," řekl Garry a usmál se.
Tady platí úplně to samé, jako v bodě 1). Smajlíci v psaném textu nepůsobí dobře, nehodí se tam. Copak vy byste do knížky napsali smajlíka? Samozřejmě pokud nejde o textovou zprávu, která se v příběhu vyskytne, v jiném případě se to ale vážně nehodí. Vaší zbraní jsou momentálně slova. Tak je využijte a nenechte se omezit jenom na nějakého předpotopního smajlíka.

4) Postupujte v ději

Pro čtenáře opravdu není příjemné, když se v kapitole vlastně nedozví nic nového a děj se nijak neposune, nehledě na to, když kapitola obsahuje jen pár vět. To pak není ze čtení žádný požitek, to vám tedy povím. Raději kapitoly vydávejte méně často a obsahově bohaté, než čtyři za den, ale řešící pořád tu stejnou věc. A něco vám povím: Otevřené konce s nejasným poselstvím jsou také pěkně nepříjemné. Ale jestli chcete své čtenáře schválně potrápit...

5) Zjistěte víc!

Píšete příběh z období středověku? Nastudujte si dobové oblečení, jazykový vývin, postavení ve společnosti...zkrátka a dobře: Jak to v té době chodilo. Píšete válečný román z první světové války? Nejdříve si o ní něco zjistěte. Vím, tento bod se možná bude zdát naprosto samozřejmý a jasný, ale věřte mi, i na toto je dobré upozornit, pokud chceme kvalitu Wattpadu opravdu posunout na vyšší úroveň.

6) Vyhněte se mainstreamu!

Do třídy nastoupí nová studentka, nevýrazná šedá myška, přesto však s dokonalou postavou a dokonalými vlasy, krásná, chytrá, dokonalá, do které se ihned zamiluj největší alfasamec z celé školy a do týdne spolu mají idylický vztah? Ale no tak, to už tady bylo tisíckrát. Zkuste přijít s něčím novým! Věřte mi, že lidé, jako jsem například já, to velmi ocení. Váš příběh možná nebude mít tolik Views a Votes, protože nebude mainstreamový a tedy tak často vyhledávaný, za to však přitáhne pozornost zajimavějších lidí, kteří ho dokáží po zásluze ocenit.

7) Pište opravdu jen čisté příběhy

Do tohoto bodu se hodně otiskla moje osobní averze vůči "příběhům" typu "Moje kresby", "Vtipy", "Recenze", "Fakty", "Problémy tlustých", nebo "Co mě na Wattpadu štve". Podle mě tohle na seriózní web pro spisovatele prostě nepatří. A Wattpad je seriózním webem. Ano, tady očekávám spršku nenávistných komentářů s ohrazením, že si přeci může každý psát to, co sám chce. Ano, to je pravda. Ale podle mě to prostě není vhodné. Na druhou stranu co se může zdát mě nevhodné, může druhý milovat a považovat za nejlepší. A to je přeci na světě to krásné, no ne? ^^

8) Nechte si poradit


Vždy buďte otevření kritice (samozřejmě jen té konstruktivní, jejím opakem je hate, který má za úkol spisovatele rozesmutnit, poškodit, urazit, rozhodně ne přispět k jeho zlepšení). Dejte příběh přečíst například kamarádce, aby ho posoudila a podívala se na to z úhlu, který spisovatel vidět nedokáže. Upřímně, většina spisovatelů má přirozený pocit, že jejich dílo je nejlepší. Jak už jsem řekla, je to přirozené a do jisté míry žádoucí, ale v tenhle moment je důležité tento pocit potlačit a vyslechnout si kritiku. Ovšem pozor! Jestli se radami bude řídit, nebo nebudete, je už opět jen a jen na vašem uvážení.

9) Nepoužívejte v příbězích obchodní značky

,,Vstala jsem, oblékla jsem si tílko s Green Day, džíny Versace a svoje bílé Conversky. Nalíčila jsem se řasenkou Chanel, rtěnkou NARS a použila MAC makeup svým oblíbeným Real Techniques štětcem. Místo snídaně jsem vyrazila do McDonaldu a potom do Starbucks a na BubbleTea."
Znovu jako v prvním bodě. Prostě to nepůsobí dobře.

10) Nepropadejte textingu a jeho obdobám

Máma: ,,A co si dáš k snídani?"
Já: ,,Nic mami, díky, nemám hlad,"
George: ,,Zase drží dietu, mami!"
Já: ,,Drž hubu, George!"
Ne. Prostě ne. Opět to nedělá dobrý dojem a je to neprofesionální. Opět máte možnost volby slov, tak proč jí nevyužít? Tento rozhovor, který vypadá, jako by byl vystřižený z divadelního scénaře je prostě rušivý, celý příběh potápí. A to by přeci byla škoda, nemyslíte?
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kukuřice Kukuřice | 25. května 2016 v 14:54 | Reagovat

Já začínám mít postupem času pocit, že Wattpad není v žádném případě seriózní čtenářsko-pisatelskej web, ba naopak, bohužel...

2 rainbowandunicorns rainbowandunicorns | E-mail | Web | 25. května 2016 v 17:22 | Reagovat

[1]: Nojono, kvalita šla trochu (trochu dost...) dolů, ale od toho jsem to já, abych se to alespoň pokusila napravit. (egoista, plz.)

3 Mia Montek Mia Montek | Web | 2. července 2016 v 17:15 | Reagovat

7, 9 a 10 - ANO, ANO, ANO!
Děkuji a uctívám tě.

4 eliskahlavata eliskahlavata | 2. července 2016 v 17:34 | Reagovat

S tou šestkou máš naprosto pravdu :D ale co, když jsme to zkusili, když jsme začínali s Wattpadem :D.... Ale to je vedlejší.
Podle mého je na Wattpadu spoustu příběhů s mafií a je to dost neoriginální. 2 nebo 3 příběhy s tímhle tématem jsou možná originální, ale myslím si, že to lidé píšou s tím úmyslem, že budou mít několik tisíc čtení a hvězdiček, jelikož vidí na ostatních příbězích, že to mají a nevadí jim, že nejsou originální.
Tenhle problém mají i fanfikce. 1D, J.B., Youtubeři..... Všechno o tom samém.

Abych nepsala, pořád jen o tomhle.. :D
Tenhle článek by mohl určitě pomoci začínajícím spisovatelům, kteří si nevědí rady. Skvělá práce! :)

5 eliskahlavata eliskahlavata | 2. července 2016 v 17:36 | Reagovat

[4]: *ale co, každý jsme to zkusili.
Chybka :D

6 Anonymka Anonymka | 2. července 2016 v 21:03 | Reagovat

S tou 9 nesouhlasím mě se to naopak líbí a je to podle mě lepší

7 rainbowandunicorns rainbowandunicorns | E-mail | Web | 2. července 2016 v 21:52 | Reagovat

[6]: Samozřejmě, jak jsem psala, co mě se líbit nemusí, může někdo jiný milovat ^^

8 AnnaVclavkov AnnaVclavkov | 3. července 2016 v 16:17 | Reagovat

10. Stále nechápu jak to myslíš a to jsem si to přečetla už asi po osmý. :D
Jakože nesmíme pśat textingy nebo rozhovory? (Ano, jsem až takhle blbá...)

9 Amdiron Amdiron | 23. srpna 2016 v 3:04 | Reagovat

Porušuju hned dva body. Jedničku, vzkazy na konce kapitol píšu, většinou ve formě otázek k příběhu. A sedmičku, což jsem psal na fb, ne úplně úmyslně, hned co mě krize přešla, bych s tím "1000 věcí, které nám Rowlingová zatajila" seknul, ale... ani nevím, proč s tím furt jdu, asi kvůli čtenářům, je jich fakt dost, tak jim půjdu vstříc. Ale snažím se aspoň o větší kvalitu toho. No, ale jinak ty zbylé věci dodržuju a souhlasím (vlastně souhlasím i s tou sedmičkou) :D

10 STIAK STIAK | E-mail | Web | 9. listopadu 2016 v 23:35 | Reagovat

Na plný čáře s tebou souhlasím, maximálně jenom tu jedničku a sedmičku tak trošku porušuju xD A jedničku hlavně kvůli tomu, že jsem nenapravitelnej vykecávající se typ, heheh xDD
Každopádně jen tak chci dodat, že jsem ráda, že se mi povedlo narazit na tvůj blog (lelelelele, vím o tobě už dost dlouho, a tak nechápu, proč jsem na tvůj blog nezavítala už dřív, heh~ XDD)
Tuhle rubriku pravděpodobně prošmejdim odshora dolů, fakt se mi začíná líbit ^^

11 hotdog hotdog | 12. července 2017 v 16:43 | Reagovat

U té jedničky si nejsem úplně jistá. "Žebrání" o hlasy a komenty sice nepodporuju, ale třeba nějaké důležitější informace ohledně příběhu na konec kapitoly házím. Psala bych si to na profil, jenže nemám jistotu, že mě sledují všichni moji čtenáři (není jich tolik, ale což)... a tím pádem nemám ani jistotu, že by si to na tom profilu všichni přečetli.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama